آخرین اخبار «صنایع چوب

۱۰.۵ میلیون تن و ۱۴۴ هزار میلیارد ریال ارزش میزان علوفه تولیدی این مراتع است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، به مناسبت دهه کرامت و ولادت امام رضا (ع) کاروان زیر سایه خورشید در دو واحد تولیدی صنایع چوب و کاغذ مازندران و شرکت پاکسار ساری حضور یافتند. شرکت روماک با برخورداری از کارخانه ای مجهز به ماشین آلات روز مطابق با استانداردهای جهانی دارای کارنامه درخشانی در زمینه ی تولید محصولات چوبی می باشد. ماشینآلات به کار رفته در خط تولید عمدتا از مشهورترین سازندگان دنیا تهیه شده است. ما جهشی پنج برابری در تهیه طرحهای مرتعداری داشتیم که مبتنی بر مرتعداری تلفیقی است. اما این سوال مطرح است که واردکنندگان و تولیدکنندگان چوب عمدتاً از چه منابعی، چوب تهیه می نمایند ؟ آنچه به عنوان اشکال قضایی مطرح میشود ۱.۵ درصد کل را تشکیل میدهد و نباید بقیه اقدامات نادیده گرفته شود. وی به اهمیت توجه به منابع طبیعی و ذکر اقدامات سودمند برای جلوگیری از نابودی منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: حفظ منابع طبیعی، مطالبهای عمومی است. منصور تاکید کرد: حفظ منابع طبیعی جزو مطالبات عمومی است.

حریق و آفات، قطع درختان، قاچاق چوب، تولید ذغال، تغییر کاربری اراضی و تصرف آنها از دیگر پدیدههایی است که گریبانگیر منابع طبیعی ماست. آن چه از سازمان در ذهنها وجود دارد، معدود مشکلات تشخیص اراضی است. رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به وضعیت فرسایش آبی کشور خاطرنشان کرد: ۲۷ میلیون پهنه سیل خیز در کشور وجود دارد که شامل ۴۵۰ شهر و ۸۲۶۰ روستا و آبادی میشود. از آنجا که یک مایع نامحلول است ، تمیز کردن آن نیاز به کار زیادی دارد و از احتراق آن برخی گازهای مضر برای محیط زیست آزاد می شوند ، مانند دی اکسید کربن (CO2). ضمن اینکه اگر ما مطمئن باشیم حجم تولید به حدی است که نیازهای داخلی را برآورده می کند، تعرفههایی برای واردات کالاهای مشابه خارجی وضع خواهیم کرد. صنایع پایه وظیفه تولید محصولات نیمه تمام را دارند ، به طوری كه بعداً صنایع دیگر از آنها در ساخت محصولات نهایی استفاده می كنند. به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «قاسم نوده فراهانی» در نشست تخصصی نقش اتحادیهها در رفع موانع تولید و صادرات، اظهار داشت: بسیاری از صنایع کوچک از جمله صنعت چوب و مبلمان در رشد و گسترش صادرات غیرنفتی تاثیرگذار بوده است و باید توجه کرد که صنعت چوب محدود به مبلمان نیست و شامل بسیاری از کالاهای دیگر نیز میشود.

به گزارش خبرنگار مهر، لطیف صادقی عصر یکشنبه در دیدار با رئیس مرکز جنگلهای خارج از شمال و مدیرکل منابع طبعی استان ایلام اظهار داشت: باید توجه به توسعه زراعت چوب در شهرستان دهلران سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد کارخانه صنایع چوب بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان در شهرستان اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری کرده است. یکی از این اقدامات اتمام ممیزی مرتع کشور تا پایان سال است. این نقش اقتصادی و تولید پروتئین را در کنار ظرفیتهای مرتع نشان میدهد. منصور ادامه داد: هر هکتار جنگل ۲.۵ تن اکسیژن و ۱۵۰۰ متر مکعب آب سبز تولید میکند. در ادامه لیستی از محصولات این شرکت آورده شده است. در دوره شش ماهه نخست سال جاری هزینههای فروش، ادارى و عمومى این شرکت برابر ۸۵ میلیارد ریال بوده که ۲۷ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش داشته و شامل ۸ میلیارد ریال هزینههای فروش و توزیع و ۷۷ میلیارد ریال هزینههای اداری و عمومی بوده است. گولچ با اشاره به اینکه این میزان رکورد ماهانه در تمام زمانها است، ادامه داد: صادرات ژانویه تا اکتبر به میزان مدت مشابه سال گذشته رسیدهاست، در مجموع در این مدت 4 میلیارد و 476 میلیون دلار صادرات انجام دادیم.

قانون حفاظت و بهرهبرداری حکم میکند تا عرصهها بر اساس طرح و برنامه فنی مدیریت شوند. با انجام عملیات بیابان زدایی خسارت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکند. سالانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان خسارت فرسایش و ریزگردها و حرکت شنهای روان است. وی با اشاره به تاثیرات آبخیزداری در کشور گفت: آبخیزداری، ۹ تن در هکتار فرسایش آبی را کاهش میدهد و از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مکعب آب را به زمین نفوذ میدهد همچنین ۷۰ درصد خسارت سیلاب کاهش پیدا میکند. حل این مشکلات کار یک دستگاه و یک سازمان نیست همچنین مردم نیز باید مطالبه گری داشته باشند. مردم باید حافظ، توسعه دهنده و احیاکننده منابع طبیعی باشند. وی افزود: چند بعدی بودن و اثربخشی اقدامات را باید در نظر قرار بدهیم. روسیه به لحاظ صادرات محصولات ساختمانی ساخته شده از چوب در جمع پنج صادرکننده اول جهان قرار می گیرد، تنها در سال 2016، میزان صادرات حدود 5 میلیارد دلار بود.

دیدگاهتان را بنویسید