رشته دانشگاهی مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی

جلسه مجمع عمومی انجمن علمی علوم و صنایع چوب و کاغذ ایران روز سه شنبه بیستم مهرماه در سالن اجتماعات شهید مطهری پردیس کشاورزی منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد، با رای اعضای پیوسته انجمن و حضور نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اعضای هیات مدیره و بازرس انجمن علمی علوم و صنایع چوب و کاغذ ایران به مدت سه سال انتخاب و معرفی شدند. مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ، مجموعهای از علوم و فنون است که با فراگیری آنها دانشجویان در مورد فرایند تشکیل چوب در درختان و عوامل موثر بر آن، ویژگیهای ساختاری، شناسایی و درجهبندی چوبها، بازرگانی و داد و ستد چوب، ویژگیهای فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی و کاربردی چوب، ساخت و اصلاح محصولات و سازههای مختلف از چوب و دیگر فرآوردههای مرکب چوبی و همچنین تولید کاغذ و دیگر محصولات سلولوزی آگاهی کسب میکنند. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری،علی اکبر صفریان مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت: واردات کاغذ با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی انجام می شود، اما تولیدکننده داخلی باید با دلار ۲۷ هزار تومانی، چوب خارجی، قطعات، مواد اولیه را بخرد و سپس تولید کند.

برای مثال «ورق روکش ملامینه» با افزایش ۴۳۶درصدی همراه شد. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری،روابط عمومی شرکت چوب و کاغذ مازندران اعلام کرد: با ستناد مصوبه هیئت مدیره شرکت طرح و توسعه آینده پویا و هیئت مدیره چوب و کاغذ مازندران، جلالی معاون امور مجامع و شرکتهای طرح و توسعه آینده پویا بعنوان سرپرست موقت شرکت چوب و کاغذ مازندران معرفی شد.در این جلسه ضمن تأکید بر افزایش تولید، حفظ اشتغال و ارتقا بهره وری و افزایش شفافیت و پاسخگویی و حل مشکلات موجود از خدمات آقای دکتر علی اکبر صفریان در مدت مسؤولیت مدیریت این کارخانه تقدیر و تشکر بعمل آمد. میتوان نتیجه گرفت که دلیل این افزایش در درآمدهای عملیاتی چیزی جز افزایش در نرخ فروش محصولات نبوده و شرکت بیان کرده است که این نرخ بر اساس کمیته قیمتگذاری و تصویب در هیاتمدیره با توجه به شرایط و کشش بازار تعیین شده است. در ابتدای کار در فضایی به مساحت 100 متر مربع صرفا کار پولیش انجام داده می شد و رفته رفته پیشرفت و گسترش کار باعث آشنایی و همکاری با بزرگان صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی شد. ما برنامه مشخصی برای صنعت مبلمان داریم. مجموعه صنایع چوبی امیران در اوایل سال 1380 با نام رنگ امیران شروع به کار نمود که نوع فعالیت آن در زمینه رنگ سازی و رنگ کاری تخصصی و زینتی بر روی محصولات و مصنوعات چوبی و مبلمان آغاز به کار نمود.

لطیف صادقی روز دوشنبه در حاشیه دیدار با رئیس جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها و مراتع کشور از دهلران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی گرم دهلران توسعه جنگل کاری امری ضروری است. اما با توسعه صنایع ثانویه و سوم، سهم آن از تولید اقتصادی کاهش می یابد. بیش از 60 درصد از 75 کارخانه فعال در حوزه صنعت چوب و کاغذ در شمال کشور قرار داشته که تنها منبع تامین خوراک اولیه آنها چوب آن جنگل هاست، لذا اتخاذ تصمیم گیری های بلند مدت جهت تامین خوراک اولیه از جمله زراعت جنگل و یا واردات با توجه به ماده 48 برنامه ششم توسعه کشوری مبنی بر عدم هرگونه برداشت چوب از جنگل های شمال، باید بطور جدی پیگیری شود. ایسنا/مازندران رئیس کل دادگستری مازندران از احیای صنایع چوب و کاغذ این استان در آیندهای نزدیک خبر داد. اما بخش های دیگر این سطح از صنعت چیست؟ اما به طور خلاصه تر این سطح از صنعت چیست؟ صنعت چوب یکی از رایج ترین صنایع موجود در جهان به حساب می آید، احتمالا می دانید که این صنعت سابقه دیرینه ای دارد.

به عنوان مثال یکی از تجهیزاتی که وجود چوب در آن ها نیاز است، وسایل ورزشی است. کالاهایی را که سایر صنایع ثانویه به محصولات تبدیل کرده اند، پردازش می کند. به عنوان مثال کارهایی مانند نساجی و تولید لباس، پردازش مواد غذایی و تولید پلاستیک مهارت کمتری نیاز دارند. کارخانه هایی که فلزات و پلاستیک ها را به وسیله نقلیه تبدیل می کنند، نمونه هایی از صنایع ثانویه هستند. پروژه ایجاد کارخانه برای تولید ام دی اف با سرمایه ۶۴ میلیارد ریال ابتدا در سال ۱۳۶۷ در شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی مطرح گردید که پس از بررسیهای فنی و اقتصادی با تهیه و ارائه طرح اولیه به وزارت صنایع در اواسط سال ۶۸ موافقت اصولی آن از وزارتخانه مذکور با ظرفیت ۳۳ هزار متر مکعب در سال اخذ گردید به این منظور زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در محل فعلی کارخانه از منابع طبیعی اجاره شد به دنبال تغییر سیاست های ارزی در سال ۱۳۷۱ و لزوم تامین منابع مالی بیشتر شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در سال 1372 پس از واگذاری کلیه دارایی ها به شستا دستور توقف طرح را به شرکت صنایع چوب خزر اعلام نمود و در سال ۱۳۷۵ کل تشکیلات اجرای طرح جمع گردید پس از یک وقفه ۶ ساله در انجام طرح بنا بر تصمیم مجمع سال ۷۸ موضوع بهنگام نمودن طرح و توجیه فنی و اقتصادی آن، با توجه به شرایط اقتصادی جدید مجدداً در شرکت فیبر بابلسر آغاز و طرح از اواخر سال ۷۸ احیا گردید.

دیدگاهتان را بنویسید