صنعت چوب (معرفی 2 روش اصلی برای فرآوری چوب های مختلف)

در این راستا گروه صنایع چوب و فرآورده های سلولزی، به ­عنوان یک از زیرگروه های صنایع چوب و کاغذ، در دانشگاه خاتم الانبیاء بهبهان با هدف تربیت دانشجویانی که بتوانند در عرصه­های مختلف صنعتی به مملکت عزیزمان خدمت نمایند در مهر ماه سال 1392 با 23 دانشجوی کارشناسی و 4 دانشجوی کارشناسی ارشد آغاز به کار کرد. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله درباره انواع ویژگی های چوب و صنعت مرتبط با آن به بحث بنشینیم. توان بالقوه بالای این تعداد واحد تولیدی در جذب نیروی کار، افزایش تولید و در نهایت توسعه صادرات میتواند محرک بسیار خوبی جهت صنایع وابسته و مرتبط با آن نظیر چوببری، نئوپان سازی، چسب سازی، تولید تخته فیبر، روکش و تخته لایه، یراقآلاتسازی،شیشه، پارچهبافی و رنگسازی باشد. لازم به یادآوری است که بخش مصنوعات چوبی آخرین مرحله کار در صنایع چوب است و پس از این مرحله محصولات به دست مصرفکننده نهایی میرسد به همین خاطر دارای ارزش افزوده بالایی بوده و اهمیت زیادی را در بخش صادرات میتواند داشته باشد. هر یک از چوب هایی که در جهان وجود دارد، دارای درصدی از سختی هستند. در صورتی که خواص چوب ها را نشناسید، امکان انتخاب چوب متناسب با کاربرد مدنظر وجود نخواهد داشت.

در کشور ما بزرگترین منابع چوب صنعتی دنیا وجود دارند. مصرف روز افزون محصولات چوبي و کاغذي در کشور ما موجب شده است که سالانه ميلياردها ريال ارز از کشور خارج شود تا کمبود نيازهاي داخلي مرتفع شود. ما بسیار خوشحالیم که از این فرصت استفاده کرده ایم تا شرکت صنایع چوب باران و فعالیت های تجاری جامع آن را در زمینه طراحی و ساخت محصولات چوبی اعم از چوبی و MDF ارائه می دهیم. اما واقعیت این رشته چیه؟ اما این سوال مطرح است که واردکنندگان و تولیدکنندگان چوب عمدتاً از چه منابعی، چوب تهیه می نمایند ؟ به این معنا که الوار چوب به طور مستقیم وارد چرخه ساخت محصول نمی شود. در کشور عزیزمان ایران، تعداد متعددی از شرکت ها به عنوان وارد کننده چوب و الوار فعالیت دارند. تولید کننده(MDF ، کارخانه نئوپان کارون و حریر خوزستان . الوار به صورت قطعات عظیمی از تنه های درخت می باشد که در کارخانه های چوب به ابعاد مناسب برش می خورد. این کشور همچنین از لحاظ صادرات الوار در جایگاه دوم جهان و از لحاظ صادرات تخته سه لا در جایگاه سوم دنیا قرار دارد.

با توجه به ادغام شرکت فیبر بابلسر در شرکت صنایع چوب خزر کاسپین موضوع فعالیت شرکت طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده به احداث و ایجاد کارخانجات صنایع اولیه و ثانویه چوب و پی وی سی از قبیل فیبر، نئوپان، پارکت، ام دی اف و انواع ورق و فوم پی وی سی و نیز خرید و فروش هر نوع کالای مجاز برای کارخانجات و واحدهای مذکور و فروش محصولات تولید شده یا خریداری شده در داخل و صادرات این محصولات به ثبت رسید. جالبه که در ساخت این منبر، از پیچ و میخ استفاده نشده. هرجا صحبتی از رشته صنایع چوب و مبلمان میشه، بیشتر مردم تصور میکنن فارغ التحصیل این رشته یه نجار ساده میشه که از صبح تا شب یه چکش دستشه و داره به این ور و اون ور میخ میکوبه. این ماشین آلات برای راحتی، دقت و سرعت عمل در این بخشها مورد استفاده قرار میگیرند.

به عبارت سادهتر توسعه تولید و صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی می تواند به عنوان موتور توسعه بخش عظیمی از صنایع کشور عمل نماید . روسیه بطور مداوم مواضع خود را در حوزه صادرات مبلمان، لوازم تزئینات داخلی، لوازم آشپزخانه و دیگر وسایل چوبی تحکیم می بخشد. مردم دنیا دوست دارند در خانه های چوبی باکیفیت زندگی کنند و با مبلمان و اثاثیه چوبی داخل آن را تزئین نمایند. جالب است بدانید کشور ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان برتر گردو در دنیا می باشد. به گواه تاریخ و آثارباستانی به جا مانده از زمان های قدیم در ایران و تمام نقاط جهان چوب ماده ای با دوام و با قابلیت های بسیار است بطوری که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم قریب به 5000نوع محصول متنوع از چوب و دیگر مشتقات آن بدست می آید. در صنعتی که مربوط به تولید محصولات است، به کار گیری چوب با ویژگی های مختلف به عنوان یک ماده اولیه شناخته می شود. امروزه حدود 15 درصد از شغل های کشور را، تولیدی چوب و یا شغل های وابسته به آن تشکیل داده است. شرکت ها و یا بخش های خصوصی که در زمینه تجارت چوب فعالبت دارند، صنعت چوب را تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید