فقر آهن چیست؟

درب و پنجره، میلگرد و آرماتوربندی، سقف سولهها، تجهیزات صنعتی، لوازم خانگی و صنعت خودرو از مهمترین اسامی آهن آلات هیتند. قیمت میلگرد در بازار بهطور متوسط حدود ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو، معادل ۱.۹ درصد، افزایش یافت و قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) بهطور میانگین به حدود ۱۶۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار بهطور میانگین ۳۲۹۵ تومان به ازای هر کیلو معادل ۲۵.۷ درصد افزایش یافته است. از آنجایی که میزان تقاضا در ماههای مشخصی از سال بسیار پایین است، میتوان آهنآلاتی با قیمت مناسب از تامینکنندگان مطرح و شناختهشده خریداری کرد. سال 1400 شاهد نوسانات زیادی در ماه های مختلفی از سال بودیم که این نوسانات بازار آهن و اتفاقاتی که در سال 1400 افتاد پیچیدگی های خاص خود را داشت. در هفته گذشته شاهد کاهش ۲۵۰ تومانی نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۲۶۳۰۰ تومان به ۲۶۰۵۰ تومان رسید. قیمت میلگرد صادراتی ترکیه هم هفته گذشته به ۸۳۰ تا ۹۰۰ دلار در هر تن رسید در حالی که این نرخ در یک ماه گذشته ۷۴۰ تا ۷۵۲ دلار بوده است.

به گزارش متال بولتن، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در هفته گذشته ۱.۹۵ درصد افزایش یافت و به ۶۰۰ تا ۶۰۳ دلار به ازای هر تن رسید. بیشترین آهن موجود در پوسته به صورت سنگهای معدنی اکسید آهن مانند مگنتیت و هماتیت یافت میشود. در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۳۲۸۷ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۴۴۸۳ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۳ اسفند، ۶۵ تومان به ازای هر کیلو یا ۰.۴۸ درصد کاهش یافت. در علم اقتصاد قانونی وجود دارد و آن این است که برای بدست آوردن سود و بازدهی بیشتر میبایست خطر کرد و دست به ریسکهای بالاتری زد. از ترکیب آهن و کربن و سیلیسیم نیز چدن به دست می آید. برخلاف اکسیدهای برخی فلزات دیگر که لایه های منفعل تشکیل می دهند زنگ زدگی آن حجم بیشتری از فلز را اشغال می کند و بنابراین پوسته پوسته می شود و سطوح تازه را برای خوردگی در معرض آب و هوا قرار می دهد. پیشبینی میشود شمش فولادی صادراتی ایران نیز رشد قیمت بیشتری را تجربه کند و تقاضای صادراتی بیشتری برای شمش و مقاطع صادراتی ایران ایجاد شود.

ضمن اینکه کیفیت هر یک از مقاطع فولادی بسیار اهمیت دارد و هنگام خرید بسیار مهم است که از کارشناسان مجرب راهنمایی دریافت کنیم. صدور این ابلاغیه، دلیل اصلی رشد قیمت مقاطع در بازار در هفته گذشته بود. هر کدام از این سه مورد به تنهایی ارزش تشخیصی کمتری دارند، اما اگر در آزمایشات به طور موازی انجام گیرند، اطلاعات تشخیصی مفیدی را در خصوص کم خونی به دست می دهند. در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۴۳۵۷ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۵۶۴۹ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. همان طور که مشاهده کردید، برای انجام دقیقترین پیش بینی قیمت آهن و میلگرد، باید هر دو نوع تحلیلها را در کنار هم قرار داده و طبق آن به پیش بینی قیمتها بپردازیم؛ چراکه هرکدام از این تحلیلها بدون دیگری ناقص بوده و دقت پیشبینی را کم خواهد کرد. تامین تمامی گندله سنگ آهن طبق پیش بینی از منابع داخلی بازار ایران برای این پروژه امکان پذیر است و معادن سنگ آهن در این رابطه ظرفیت های تولید گندله را ایجاد کرده و یا دردست اقدام دارند و می توانند مقادیر مورد نیاز این پروژه را تحویل نمایند.

اگر کد بورسی ندارید یا با روند خرید از بورس آشنا نیستید هیچ جای نگرانی وجود ندارد. پیشگیری از کمبود آهن و مشکلات ناشی از آن، در بزرگسالی هم وجود دارد و از اهمیت آن کاسته نمیشود. این در حالی است که صالح حردانی هم مجوز حضور در این بازی را دارد. شایان ذکر است این شرکت دارای انبار آسیا زرین ۱ و ۲ می باشد. پلی مورفی، یک پدیده فیزیکی است که یک ماده ممکن است دارای بیش از یک ساختار کریستالی باشد. از دست رفتن خون به دلیل جراحت یا قاعدگی های طولانی مدت، نیاز به آهن را در کوتاه مدت افزایش می دهد. از آن طرف وقتی سطح آهن بدن بهطور غیر طبیعی پایین باشد یعنی آهن به اندازه کافی مصرف نمیکنید یا بدن جذب آهن را به درستی انجام نمیدهد. هموگلوبین اکسیژن موجود در خون را از ریهها به تمام سلولهای بدن انتقال میدهد تا عملکرد درستی داشته باشند. بر این اساس ورق گرم که برای مصارف گوناگون در صنایع سنگین مورد نیاز است تا 17 درصد افزایش قیمت داشته و این عدد در ورق سرد به 10 درصد میرسد. تنها غایب تیم مجیدی در این بازی سیاوش یزدانی است که به دلیل اخراج در بازی برابر پیکان از حضور در این بازی محروم است.

دیدگاهتان را بنویسید